UWAGA NA FAŁSZYWE SMS-y

Super User włącz . Opublikowano w Blog

Szanowni Państwo,

przekazujemy informację odnoszącą się do prób wyłudzenia danych od użytkowników kart za pośrednictwem fałszywych SMS. Jest to jedna z najczęściej występujących aktualnie metod ataków.

Opis działania cyberprzestępców

Schemat działania cyberoszustów opiera się na masowej wysyłce wiadomości SMS z informacją o rzekomych problemach z dostarczeniem przesyłki. Najczęściej przestępcy podszywają się pod wizerunki najbardziej rozpoznawalnych dostawców usług, np.: Poczty Polskiej, InPost, UPS, itp., aby wzbudzić w swoich potencjalnych ofiarach możliwie jak największe zaufanie. Starają się nakłonić odbiorców wiadomości do uzupełnienia danych na fałszywej stronie internetowej, do której prowadzi link zawarty w SMS-ie.

Umieszczony w wiadomości link, przenosi potencjalną ofiarę na fałszywą stronę, łudząco przypominającą prawdziwe strony firm kurierskich. Tam, pod pretekstem np. dopłaty za ponowną dostawę, znajduje się fałszywy formularz płatności. Cyberprzestępcy nakłaniają do wpisania danych karty płatniczej, które wykorzystują następnie do kradzieży pieniędzy z konta ofiary.

W jaki sposób chronić się przed tego typu cyberatakami?

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności otrzymanego SMS-a, należy skontaktować się bezpośrednio z firmą lub instytucją, którą ma reprezentować nadawca. Należy użyć oficjalnego numeru telefonu lub adresu e-mail z oryginalnej strony internetowej, nie należy korzystać z danych podanych w SMS-ie.

 
Jeśli Klient podał dane kart płatniczych lub bankowości internetowej na fałszywej stronie, powinien skontaktować się ze swoim Bankiem.

W załączniku przesyłamy Państwu informacje dotyczące  najczęstszych scenariuszy ataków cyberprzestępców, które występowały w listopadzie 2023r.

 

INFORMACJA_2023

Super User włącz . Opublikowano w Blog

INFORMACJA dotycząca realizacji przelewów
w dniach 29.12.2023 r. – 31.12.2023 r.

 godziny realizacji zleceń w dniu 29.12.2023 r. (piątek)

  • przelewy międzybankowe Elixir, złożone w placówce do godz. 12:00,
  • przelewy międzybankowe Elixir, złożone za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej do godz. 12:45,
  • zlecenia SORBNET złożone w placówce do godz. 14:00,
  • zlecenia SORBNET złożone za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej do godz. 14:45.

Dokumenty złożone po wskazanych godzinach, będą realizowane w dniu 02.01.2024 r.

  • W dniu 30.12.2023 r. od godziny 8:00 do godziny 14:00nie będą dostępne płatności natychmiastowe Express ELIXIR, BLIK, P2P.
  • W dniu 31.12.2023 r. od godziny 17:00 do dnia 01.01.2024 r. do godziny 24:00  nie będą dostępne płatności natychmiastowe Express ELIXIR, P2P.

 

kartaka

Super User włącz . Opublikowano w Blog

voiceBot

Super User włącz . Opublikowano w Blog

Odblokowanie/zablokowanie dostępu do systemu bankowości internetowej - VoiceBot

Jeżeli potrzebujesz odblokować lub zablokować dostęp do swojej bankowości, skorzystaj z funkcjonalności VoiceBot dostępnej 24/7.

Każdemu zdarza się zapomnieć hasło do bankowości internetowej lub wpisać je nieprawidłowo zbyt wiele razy. Przywrócenie hasła staje się bardzo proste, zachowując przy tym pełnię bezpieczeństwa.

Instrukcja odblokowania krok po kroku

Jeśli ze względów bezpieczeństwa chcesz zablokować dostęp, jest to równie proste.

Instrukcja zablokowania krok po kroku