Wyrazy współczucia

włącz .

Dzień Edukacji Narodowej 2017

włącz .

Z okazji dorocznego święta polskiej oświaty składamy wszystkim jej Pracownikom  najserdeczniejsze, najgorętsze pozdrowienia oraz najszczersze życzenia zdrowia, wytrwałości, wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym, w obszarze aktywności zawodowej i społecznej, sukcesów, możliwie najwięcej powodów do zadowolenia i satysfakcji z efektów Ich odpowiedzialnej pracy i wypełnianych codziennych powinności.

Wiek lubartowskiego regionalizmu

włącz .

W 1917 roku powstało w Lubartowie Polskie Towarzystwo Miłośników Sztuki. Jego celem było: „Usunąć […] piętno i następstwa długiej niewoli […] zmobilizować do działania współmieszkańców […] utworzyć ośrodek życia kulturalnego i oświatowego w mieście powiatowym”. Towarzystwo działało poprzez sekcje: śpiewaczą (chór „Lutnia”), dramatyczną (przedstawienia teatralne), literacką (jednodniówka i tygodnik „Lewart”), biblioteczną (organizacja i rozwój czytelnictwa) oraz sportową (Klub Sportowy „Lewart”). Liczyło ponad 300 członków i funkcjonowało do 1939 roku.

Dożynki gminno-parafialne w Ostrowie Lubelskim

włącz .

W piątkowe południe 8 września w odpust Matki Bożej Siewnej odbyły się w Ostrowie Lubelskim Dożynki gminno-parafialne. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą sprawowaną przez biskupa pomocniczego Diecezji Siedleckiej Piotra Sawczuka.

Dożynki z nawałnicą

włącz .

Nic nie wskazywało na niezwykły przebieg Dożynek Powiatu Lubartowskiego, jakie zostały przygotowane na dzień 27 sierpnia. Liczne grono uczestników rozpoczęło je odprawioną przy Bazylice św. Anny, Mszą św. w intencji rolników i ich rodzin, podczas której zostały poświęcone wieńce dożynkowe, zaprezentowane przez delegacje poszczególnych gmin.

Dożynki z przerwą

włącz .

W minioną niedzielę, 27 sierpnia Abramów miał swoje Dożynki Gminne. Po Mszy św., przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP z Końskowoli i pięknej pogodzie, dożynkowy korowód przeszedł na plac przy Zespole Szkół. Tu rozpoczęła się zasadnicza część uroczystości. Niestety, zakłócił ją nagły ulewny deszcz, który zmusił organizatorów do czasowego przerwania realizacji ustalonego programu. Uczestnicy skrywali się przed nim we wszelkie możliwe miejsca. Z dumą przyznajemy, że pod wystawionym przez tamtejszy Oddział naszego Banku namiotem było ich najwięcej. Ktoś z nich ujmująco powiedział: „Przybiegliśmy schronić się do swojego banku!”. Jednakże stoisko bankowe cieszyło się przez cały czas dużym zainteresowaniem uczestników ze wszystkich przedziałów wiekowych.